Kilka monitorów do jednego komputera – co musisz wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie przez kogoś komputera było czymś zaskakującym, nieczęsto spotykanym zjawiskiem. Obecnie to norma bowiem rzadko kiedy zdarza się, żeby ktoś go nie posiada. Co więcej coraz bardziej powszechne staje się posiadanie kilku monitorów podłączanych do komputera. Z pewnością ich posiadaczem są gracze komputerowi, a także osoby, które wykorzystują te przedmioty w celach zawodowych jak np. fotografowie, sprzedawcy odzieżowi, architekci, projektanci oraz wiele innych osób  reprezentujących poszczególne branże, które zwiększają w ten sposób komfort swojej pracy.

Jeśli jednak stoimy przed wyborem zakupu kolejnego monitora dobrze jest zweryfikować czy możliwe będzie podpięcie go do komputera, uzależnione bowiem jest to od wyjść wideo występujących przy karcie graficznej. Dopiero po ustaleniu tego szczegółu warto podejmować decyzje o nabyciu kolejnego monitora. Jednak ta kwestia również nie należy do prostych dlatego dobrze jest wybrać się na zakupy tego rodzaju z osobom, która zna się na sprzętach elektronicznych jeśli sami nie posiadamy wiedzy powiązanej z kwestiami informatycznymi.

Sprawa jest prosta gdy kupujemy np. dwa nowe monitory, z kolei sytuacja komplikuje się gdy dokupujemy monitor do monitora, z którego już pewien czas użytkujemy. Trudność pojawia się zwłaszcza wtedy gdy zależy nam na jednakowym monitorze, którego kupno po jakimś czasie może być problemem, ze względu na zmiany dokonane przez ten czas w tym modelu bądź wycofanie go całkowicie ze sprzedaży. Dużo osób pragnie aby posiadane monitory miały te same parametry pod kątem wysokości monitora, rozdzielczości, jakości obrazu – stąd  kłopoty w dokupieniu tego samego modelu monitora po upływie czasu od ostatniego zakupu. Jeżeli chcemy ustawić monitory koło siebie chcąc zachować przy tym spójną jedność to niezbędny jest do tego dobór jednakowej podstawy monitora oraz rozmiar matrycy.

Grubość ramki to kolejny ważny element, nad którym należy się pochylić przy kupnie monitora bowiem często jej kwestia budzi mylne spostrzeżenia. Zdarza się często, że opis monitora określany jest pomyłkowo jako „bezbramkowy”. Zwykle takie monitory posiadają cienkie ramki zewnętrzne, jednakże oprócz tego posiadają jeszcze wewnętrzne, które stanowią znaczną różnice od wcześniej zakupionych sprzętów. Dlatego niezwykle ważną wskazówką jest dobór odpowiedniej ramki monitora w momencie kiedy jest on włączony, wtedy z pewnością posiądziemy pewną informację na ten temat. Mylne albo nie do końca informujące wiadomości  na półkach sklepowych potrafią wprowadzić w błąd. Największą uwagę dotyczącą ramek monitora powinni zwrócić gracze komputerowi, dla których monitor jest jednym z ważniejszych elementów wykorzystywanych podczas grania. A jeśli mowa o grach, to nie można pominąć, że do efektywnego wykorzystywania komputera w celach rozrywkowych niezbędna jest mocna karta graficzna, która umożliwi odtworzenie gier wysokiej rozdzielczości na monitorach komputera, które robią naprawdę duże wrażenie.

praca przy dwóch monitorach

Gracze komputerowi aby osiągać zadowalający obszar monitora przeznaczony do gier często niechętnie podchodzą do zakupu kolejnego monitora, a znacznie częściej decydują się na zakup wyświetlacza – modelu ultrapanoramicznego, dostępnych w wersjach jak 21:9,32:9,32:10, dlatego te problemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Z pewnością takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe, posiadanie jednego dużego monitora to niezwykły komfort dla jego użytkowników, przekłada się nie tylko na jakość grania ale i zwiększa wydajność i efektywność pracy wykonywanej przy jego wykorzystaniu. Jednak aby nie zachwalić tego rodzaju wyświetlaczy należy wspomnieć o dość wysokiej cenie, którą trzeba zapłacić za nie, z pewnością kupilibyśmy dwa bądź więcej monitorów za taką kwotę dlatego nie każdego jest stać aby móc wydać około 4000zł na taki zakup. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że podczas awarii wyświetlacza zostajemy „uziemieni” pozostając bez żadnego monitora, dlatego czasem alternatywa posiadania dwóch wyświetlaczy wcale nie jest taka zła.

Poradnik został opracowany przez firmę Optima MD z Częstochowy, która świadczy kompleksowe usługi serwisowe laptopów, komputerów, wszelkich urządzeń elektronicznych, biurowych.